Енциклопедія моральності. Від 14 до 17 років


PDF Печать E-mail

Ця оригінальна книжка містить матеріали, що дійшли до нас з історії людства. Ці історичні факти допоможуть юнацтву зорієнтуватися в сучасному житті, зрозуміти, як будувати стосунки з оточуючими людьми задля досягнення життєвого успіху, не порушуючи при цьому законів співіснування.

Автор: Боронін Сергій.

Художнє оформлення: Кандауров Олександр.

 

 

 

 

Входьте вузькими ворітьми,

бо широкі ворота і простора дорога

ведуть на погибель,

і багато ідуть ними; …

На початку книжки дитина проходить своєрідне тестування, за допомогою якого вона зможе спробувати правдиво заглянути в глибину своєї особистості. Їй слід буде відповісти на 100 запитань відповідями «так» чи «ні» і, відповідно підрахувати кількість отриманих балів.

Як мисляча людина, Ви аналізуєте свою поведінку?

так – 2 ні – 1

Чи часто Ви засуджуєте інших?

так – 1 ні – 2

Чи часто Ви боїтеся виглядати дурнем?

так – 2 ні – 1

Чи хвилює Вас, що говорять люди про Вас за Вашою спиною?

так – 1 ні – 2

Ви часто говорите приємне людям, щоб підняти їм настрій?

так – 2 ні – 1

Чи кидаєте Ви гру, якщо починаєте програвати?

так – 1 ні – 2

Ви згодні з тим, що у Вас занадто багато недоліків?

так – 2 ні – 1

Вам здається, що Вас недооцінюють?

так – 1 ні – 2

І так далі …

АГРЕСИВНІСТЬ

Нападницькі дії проти будь-кого з метою насильного підкорення своїй владі.

На початку 1520-х років король Англії Генріх VIII вирішив розлучитися з дружиною Катериною Арагонською, тому що вона не могла подарувати йому сина і, тому що він полюбив іншу – молоду і вродливу Ганну Болейн. Папа Клімент VII, супротивник розлучень, погрожував королю відлученням від церкви. Кардинал Уолсі, наближена до короля та впливова особа, також не вбачав необхідності в розлученні, - його млявість і нерішучість у підтримці короля дорого йому обійшлася, - він позбавився високого становища, а потім і життя. Але один чоловік в уряді короля, Томас Кромвель, …

ВИНАХІДЛИВІСТЬ

Здатність людини вигадати що-небудь, знайти вихід із складного становища.

Під час Другої Пунічної війни (219 – 202 роки до н.е.)великий карфагенський полководець Ганнібал спустошував і руйнував усе на своєму шляху до Риму. Ганнібал був відомий розумом і хоробрістю. Під його командуванням армія Карфагена, що уступала римській по чисельності, перевершувала її стратегічно і тактично. Але одного разу розвідники Ганнібала, допустили помилку і завели військо в болотисту місцевість, так що позаду в них опинилося море. Римське військо перекрило єдиний прохід через гори в глиб материка, і Фабій, полководець римлян, тріумфував – він заманив у пастку самого Ганнібала! Розставививши дозори, він обмірковував план переможного бою. Але глибоко вночі …

БОРОТЬБА (життєва)

Діяльність, скерована на створення чи досягнення чого-небудь засобом подолання перешкод.

Воїн Всесвіту згадує слова Джона Беньяна:

«Хоча я пройшов через усе те, що пройшов, я не шкодую, що попадав у те чи інше скрутне становище, тому що саме вони привели мене туди, куди я бажав потрапити. Нині у мене немає нічого, крім цього меча, і я віддам його всякому, хто має намір здійснити своє паломництво. Я несу із собою рубці та шрами – сліди поранень, отриманих у битвах. Це – і свідчення того, що я жив, і нагороди за те, що скорив і завоював. …».

ДОБЛЕСТЬ

Висока самовідданість, як у роботі, так і в який-небудь іншій діяльності.

Юність Олександра Великого була відзначена сильним почуттям, якому він віддавався з пристрастю, - найсильніше бажання перевершити всі досягнення власного батька, царя Македонії Філіпа. Йому не подобалась хитрість Філіпа, обережний стиль його правління, пихаті мови, пияцтво і розгул, якому він віддавався, його захоплення боротьбою й іншими засобами, які убивали час. Олександр знав, що йому необхідно стати повною протилежністю батька, - він виробляв рішучість і хоробрість, вчився стриманості в розмові і небагатослівності, не втрачав дорогоцінного часу на задоволення, що не могли принести слави. …

ДОБРОТА

Чутливе, щиросерде ставлення до людей, прагнення зробити добро іншим.

Уривок з листа Наполеона Бонапарта – Жозефіні Богарне:

«… Моя єдина Жозефіна, вдалині від тебе увесь світ здається мені пустелею, у який я такий самотній. Ти захопила більше ніж усю мою душу. Ти – єдиний мій помисел. Коли мені обриднуть надокучливі істоти, названі людьми, коли я готовий проклясти життя, - тоді я опускаю руку на серце – там спочиває твоє зображення. Я дивлюся на нього, любов для мене абсолютне щастя. Якими чарами зуміла ти підкорити всі мої здібності і ввести моє щиросерде життя до тебе однієї? Жити для Жозефіни! От сенс мого життя …».

ЖЕРТОВНІСТЬ

Сповненість душі бажанням відмовлятися від когось або чогось задля кого-небудь або чого-небудь.

В народі існує думка, що з любов’ю в серці жити тяжко, - не завжди за любов сплачують любов’ю. Є люди, які люблять, але на любов не вміють відповідати любов’ю. Не знають, як виявити сердечну прихільність. Любов у таких людей може бути щира, вірна, але не барвиста. Закохані не всі вміють кохатися. Кохатися у квітах, у піснях, у красі родинного життя треба вміти. …

ЖОРСТОКІСТЬ

Відсутність співчуття до кого-небудь, що ґрунтується на безжалісності та безсердечності.

Літо 1209 року. Багатотисячна армія хрестоносців виступила із Ліону. Цей хрестовий похід, що увійшов в історичну літературу як Альбігойські війни, кардинально відрізнявся від попередніх походів. Доблесні лицарі Хреста не збиралися перепливати бурхливі моря і жаркі пустелі, щоб зажистити Святу Землю від оскверняючи її послідовників Магомета. Вони ставили перед собою зовсім іншу мету – очистити від вальденсів і альбігойців південь Франції. Потрібно було вирізати і спалити кілька сотень тисяч своїх співвітчизників – мирних городян і селян, що впали в небезпечну єресь….

ЛІНОЩІ

Відсутність бажання працювати, робити що-небудь.

Коли 1715 року після п’ятдесятирічного блискучого царювання помер Людовік XIV, усі погляди впали на його правнука й обраного спадкоємця, майбутнього Людовика XV. Чи стане коли-небудь п’ятирічний хлопчик таким самим великим правителем країни, яким був король-Сонце? Людовік XIV перетворив країну, що балансувала на грані громадянської війни, на квітучу державу, одну із наймогутніших у Європі. Останні роки його правління були важкі для нього, - король постарів і втомився, але він сподівався, що дитя зросте сильним монархом, який знову зміцнить країну і продовжить справу, розпочату його прадідом. …

МИСЛЕННЯ

Здатність людини міркувати, яка ґрунтується на її всебічному розвитку та глибоких знаннях.

Мислення, - духовна діяльність, поведінка життя людини. Людина така, яке в неї Мислення - «Заговори, щоб я тебе побачив». Мислення і почуття не відділені одне від одного. У Мисленні людини живе її Минуле, Сучасне і Майбутнє. Людина успадкувала Минуле від предків, дідів, батьків. Не маючи Минулого, вона не могла б орієнтуватися в Сучасному. Мислення – слово. Немає такого Мислення, яке б нікому не належало. Правдиве містке слово має вартість, без вартісне слово не є словом Людина без вартісних слів сама себе обезвартіснує. …

НЕРОЗУМНІСТЬ

Відсутність здатності міркувати й аналізувати свої вчинки.

131 року до н.е. римському консулу Публію Крассу Муциану, що оточив з військами грецьке місто Пеграм, потрібен був таран, щоб розтрощити фортечні стіни. Кількома днями раніш на афінській верфі він помітив міцні корабельні щогли і наказав терміново послати за однією з них. Військовий інженер з Афін, якому передали наказ, був переконаний, що насправді консулу потрібна щогла меншого розміру. Він довго сперечався із солдатами, що доставили запит, намагаючись переконати їх, що менша щогла краще підійде для їхньої мети. До того ж її було легше перевозити. …

УЧИНОК

Окрема дія кого-небудь, те, що здійснене, вчинене кимось.

Якщо живеш сам по собі, тримаючись за себе, це свідчить про відсутність заслуг перед людьми. Якщо, злякавшись цього, будеш критикувати сам себе, то зазнаєш добробуту. Якщо будеш приносити користь людям учинками своїми, то і від людей тобі буде користь. Якщо будеш милостивий до людей, то і від людей тобі буде милість. Якщо будеш боятися й уникати невдачі, то невдачі не буде….